İstismara uğrayan zihinsel engelli kadın intihar etti: Tarikat liderine 26 yıl hapis istemi

İsmailağa Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen Uzlet İlim Yayma Derneği’nin Başkanı “Ali Rıza Sade Hoca Efendi” ismiyle bilinen 34 yaşındaki Alperen Sade, 23 yaşındaki zihinsel engelli E.D.’ye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. E.D., olaydan 15 gün sonra intihar ederken Sade’nin 3 yıldan 26,5 yıla kadar hapsi istendi.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın aktardığı iddianameye göre 7 Mart günü Alperen Sade, E.D.’ye cinsel saldırıda bulundu. Sade, ailenin emniyete başvurmasından 10 gün sonra gözaltına aldı. Tarikat lideri çıkarıldığı Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklandı. E.D. olaydan 15 gün sonra hayatına son verdi.

Alperen Sade hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca geçen günlerde iddianame hazırlandı. Sade’nin “Cinsel amaçla tehdit kullanma suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Organ sokmak suretiyle cinsel saldırı” suçlarından cezalandırılması ve 3 yıldan 26,5 yıla kadar hapsi istendi.

UZLET İLİM YAYMA DERNEĞİ

Uzlet İlim Yayma Derneği, Alperen Sade (Ali Rıza Sade Hoca Efendi) tarafından 2020 yılında kuruldu. Dernek halen faaliyetlerine devam ediyor. Alperen Sade’nin kurucu başkanı olduğu dernek çok sayıda çocuğa eğitim veriyor. İsmailağa Cemaati’ne bağlı olan bu dernek sık sık cemaatin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu için Kuran okutma programları düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx