Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın babasının banka çalışanını işten çıkardığı iddiası | CHP’li Demir: Soruşturma başlatılmalı

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt‘un Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan‘ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasına ilişkin olarak, “Bir an önce Hafize Gaye Erkan’ın konu ile ilgili açıklama yapması, yaşanan olay ve iddialar ile ilgili soruşturma başlatılması gerekmektedir. Tüm devlet kurumlarının AKP ve şürekasının oyun alanı haline geldiği ülkemizde resmen bir oligarşi yönetimi kurulmaya çalışılmaktadır” dedi.

TIKLAYIN – Merkez Bankası çalışanı CİMER’e şikâyette bulundu: Hafize Gaye Erkan’ın babası tarafından işten çıkartıldım

CHP’li Demir, Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt’un Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER’e yaptığı şikayetle ilgili açıklama yaptı.

“Teklifi reddetmesine sinirlendi, kovulması için talimat verdi”

Bozkurt’un CİMER’e gönderdiği şikayet dilekçesinde; Erol Erkan’ın ‘Başkanın odasına güvenilir ve sabit insanların giriş çıkış yapmalarını istiyorum. Siz de güvendiğimiz bir çalışansınız’ dediği, Büşra Bozkurt’un 7 yaşındaki çocuğu nedeniyle geç saatlere kadar çalışmasının zor olduğunu belirterek teklifi reddettiği, buna sinirlenen Erkan’ın Bozkurt’un kovulması için talimat verdiği ileri sürüldü.

Anka’nın aktardığına göre CHP Ankara Milletvekili Demir, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada iddiaların araştırılması gerektiğini belirtti. Demir, şunları kaydetti:

“Erol Erkan’ın bankada gayri resmi olarak yönetici konumuna getirildiği iddia ediliyor”

“Büşra Bozkurt, CİMER’e verdiği dilekçe ile MB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan’ın teklifini reddettiği için onun talimatı ile işten çıkarıldığını ifade etmiştir. Ayrıca Bozkurt ifadelerinin devamında Erol Erkan’a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini de belirtmiştir. Erol Erkan’ın bankada gayri resmi olarak yönetici konumuna getirildiği, personelin işe alınması, çıkarılması, tayin gibi konularda yetkilendirildiği de iddialar arasında.

“Neden ve hangi resmi sıfatla özel oda ve makam aracı tahsis ediliyor?”

Merkez Bankası Başkanı’nın babasına neden ve hangi resmi sıfatla özel oda ve makam aracı tahsis ediliyor? Eğer iddialar doğru ise Erol Erkan Merkez Bankası çalışanlarını keyfine göre emri altına alabiliyor ve istediği zaman onları haksız yere işten çıkarabiliyor demektir. Bu tam anlamıyla rezilliktir. Liyakatin ve adaletin ayaklar altına alındığı AKP Türkiye’sinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Merkez Bankası maalesef bir ailenin arka bahçesi haline gelmiştir. Ne acı. Bir an önce Hafize Gaye Erkan’ın konu ile ilgili açıklama yapması, yaşanan olay ve iddialar ile ilgili soruşturma başlatılması gerekmektedir.

“Ülkemizde resmen bir oligarşi yönetimi kurulmaya çalışılmaktadır”

Bakan yardımcısına mesajla mülakat ‘referansı’ verildiği, savunma sanayinin özelleştirilip damadın eline bırakıldığı bir ülkede MB Başkanı’nın babasına bu yetkilerin verilmesi de ne yazık ki şaşırtıcı değil. Tüm devlet kurumlarının AKP ve şürekasının oyun alanı haline geldiği ülkemizde resmen bir oligarşi yönetimi kurulmaya çalışılmaktadır. Ancak bizler tüm kurumlarda liyakat ve adaletin esas alındığı bir sistem için çalışmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx