SON DAKİKA HABERİ: İsrail’den Hamas’ın iki numarasına suikast

Son dakika haberi! İsrail, Lübnan’ın başkenti Beyrut’un güneyinde, Hamas’ın bürosunu vurdu.

İHA ile yapılan saldırıda Hamas’ın iki numaralı ismi Salih Aruri’nin öldürüldüğü açıklandı.

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın kurucularından olan Aruri’nin, 7 Ekim saldırısının planlayıcıların biri olduğu belirtiliyor.

Saldırıda Aruri ile birlikte 5 kişinin öldüğü ve çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Hamas, Salih El Aruri’nin İsrail saldırısında öldürüldüğünü teyit etti.

“ARURİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ DİRENİŞİMİZİ BİTİRMEYECEK”

Saldırı sonrası Hamas’tan yapılan açıklamada, İsrail’in Aruri’yi öldürmesi direnişimizi bitirmeyecek” denildi. Açıklamada, Aruri’nin öldürülmesine karşılık verileceği ifade edildi.

Gazze Savaşı’nın başından beri İsrail ile Lübnan’daki Hizbullah arasında karşılıklı saldırılar düzenleniyor. Bu nedenle savaşın Lübnan’a sıçramasından endişe ediliyor.

Son saldırı haberiyle gerilimin daha da tırmanacağına dikkat çekiliyor. İsrail’in, Gazze’den çektiği askerlerin bir bölümünü Lübnan sınırına kaydıracağı yönünde haberler de geliyor.

SALİH EL ARURİ KİMDİR?

Salih El Aruri, Hamas’ın İsmail Haniye’den sonra gelen iki numaralı ismiydi. Aruri Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’nın da kurucularından biriydi.

Aruri, 2015’ten beri Beyrut’ta yaşıyordu. Aruri, 2011’de İsrailli asker Gilad Şalid’e karşılık serbest bırakılan bin Filistinli mahkumdan biriydi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan terörden arananlar listesinde ise Salih El Aruri’nin yakalanması için 5 milyon dolarlık ödül ilanı verildiği bilgisi yer alıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx